📣 🎉 Üretim Bandı & Brick Institute Ürün Yönetimi Raporu 2023 için veri topluyoruz. RAPORLAR menüsünden katkıda bulunabilirsiniz! 📣 🎉

Bağlantı Kopyalandı!

Bülten #28: Product Ops, ProdOps (Ürün Operasyonları)

Bültene hoş geldin 👋

Bu sayıda bir süredir ne olduğunu araştırdığımız “Product-Ops” rolüne biraz daha yakından bakmak ve sizlere de anlatmak istedik: Nedir ve ne değildir, ne zaman ihtiyaç duyulur ve ne gibi sorumlulukları olur, organizasyona faydaları nelerdir gibi konulardan bahsedip, yararlı kaynakları da her zamanki gibi sayının sonuna ekledik.

Not: “Yeni Özellik Geliştirmek” serimize önümüzdeki sayı “Koordine Olmak” adımıyla devam edeceğiz, beklemede kalın! 🥁

İyi internetler,
Burcu

Hatırlatma: Üretim Bandı Slack! 🎉

Slack’te her geçen gün daha aktifiz: Podcast bölümlerini ilk elden Slack’ten duyuruyoruz, üyelerimiz de ilk elden iş ilanlarını buradan paylaşıyor. Ürün geliştirmeyle alakalı birçok konuda sorular sorup cevaplar alabildiğimiz bir platform olma yolundayız, soruların veya bildiğin konularda topluluğa katkı sağlayabilecek cevapların için bekliyoruz:

Slack Grubumuza Katıl


Product-Ops (Ürün Operasyonları)

 1. Nedir, ne değildir?

 2. Sorumlulukları ve faydaları

 3. Yararlı kaynaklar

1. Nedir, ne değildir?

Product Ops, ProdOps ya da yaygın olmasa da Türkçesiyle Ürün Operasyonları, ürün yönetimi dünyasında görece yeni bir alan. Aşina olduğumuz ve benzer işlevleri olan DevOps, SalesOps, DesignOps gibi alanlardan daha yeni gibi duruyor, çünkü konunun internette ilk dile getirildiği zamanlar ancak birkaç sene öncesine kadar gidiyor.

ProdOps’un (bu bir kişi ya da bir ekip olabilir) en temeldeki işlevi bir organizasyon içindeki ürün yönetimi süreçlerini standartlaştırmak ve ölçeklemek. Bunu da aslında o organizasyondaki ürün ekiplerinin kullanacağı bir iç-ürün geliştirmek gibi düşünebiliriz: Bu ekiplerin nelere ihtiyacı var, nerelerde zorlanıyorlar öğrenmek, bu ihtiyaçları önceliklendirmek, çözümler üreterek/bularak kullanıma sunmak ve onboarding yapmak, sonrasında da geri bildirimler alarak iyileştirmeler yapmak gibi ürün yöneticilerinin ürüne dair sorumluluğu olan adımları, ProdOps’çular bu ürün yöneticileri için yapıyor. Her organizasyonun ürün yönetişi farklı ve doğalı da bu olarak görülüyor; ancak ortak görüş bir organizasyon içindeki ürün yönetiminin, orada çalışan ürün yöneticilerinin kişiliklerine ya da bireysel tercihlerine bağlı olmaması ve kişilerden bağımsız, sürdürülebilir ve istikrarlı olması gerektiği yönünde.

Görece küçük organizasyonlarda ProdOps işlevini ürün ekiplerini yöneten tecrübeli kişiler, ekibe sağladıkları koçluk ve yönlendirme ile süreçleri tanımlayarak görüyorlar. Ancak tüm ekip büyüdükçe, ki bu büyüme çeşitli kaynaklarda 5-6 ürün geliştirme ekibine ulaşmak olarak konuşuluyor, her ekibin girdilerini edinme ya da çıktılarını sunma şekli farklılaşmaya başlıyor ve bu ekiplerin birbirlerini güncel tutmaları ya da yönetim ekibinin olan biteni takip etmesi zorlaşmaya başlıyor. Yani aslında her ekip aynı kaynakları kullanarak benzer çıktılar üretiyor, ama ekipler arası ya da yönetim ekibiyle koordine olmak ve iletişim kurmak gibi kısımlar, bu çıktıları üretmekten daha çok vakit almaya başlıyor. Bu noktada ürün geliştirmeyle alakalı aşağıdaki gibi sorulara dair standartları tanımlamak gerekli hale geliyor:

 • Hangi durumlarda, hangi araçlar/şablonlar, hangi pratiklerle/metodlarla kullanılıyor, bu kullanımlardan neler öğrenildi ve tüm ekibin işini en çok kolaylaştıranlar hangileri oldu?

 • Hangi nicel/nitel veriler nerelerde ne amaçlarla tutuluyor, yeni bir özellik geliştirirken bu verilere nasıl ulaşılabilir ve canlıya alınan özelliğe dair metrikler nerelerden takip edilebilir?

 • Ekibe yeni biri katıldığında bu süreçlere en hızlı nasıl adapte olur, bu adaptasyon sürecine nasıl iyileştirmeler yapılabilir?

ProdOps’un en çok karıştırıldığı rol olarak Program Management konuşuluyor. Yüzeysel benzerlikleri olan bu iki rol şu noktada farklılaşıyor: Program Manager’lar organizasyon içindeki farklı farklı ekiplerin aktif rol aldığı çok büyük ölçekli projelerin/özelliklerin yönetimini yapıyorlar, yani aslında Proje Yönetimi’nin ölçeklenmiş versiyonu diyebiliriz. ProdOps’çular ise tüm proje ve özellikler için ortak bir kaynak olarak konumlanıyor ve işlevleri bu süreci yönetmek değil, süreç içindeki karar alma mekanizmalarında ihtiyaç duyulan girdiyi ve yardımı sağlamak ve bu girdileri standart hale getirerek ölçeklemek.

2. Sorumlulukları ve faydaları

Aslında rolün ne olduğunu konuşurken “süreçleri standardize ederek iyileştirmek ve ölçeklendirmek” gibi bir tanımla sorumluluklarından ve faydalarından da bahsetmiş olduk, ancak biraz daha farklı açılardan yaklaşırsak aslında ProdOps’un şu gibi faydaları da var:

 • PM ekibine vakit kazandırmak: Süreçleri standartlaştırmanın en büyük artısı PM ekibine vakit kazandırmak olabilir. Buradan ProdOps rolü PM rolünün alanına giriyor gibi anlaşılacak olabilir, ama aslında ProdOps bir destek fonksiyonu ve bunu da PM ekibine gerekli zamanlarda (hem istek halinde, hem de proaktif olarak) veri, içgörü ve yol göstericilik yaparak sağlıyor. Herhangi bir özellik geliştirirken bu özellikle hangi kullanıcıların ilgileneceğini, bu kullanıcıların nasıl iletişmeyi tercih ettiklerini ve ürününüzle ya da ekibinizle olan geçmişini hızlı bir şekilde görebildiğinizi düşünün. Ya da belirli konularda diğer ekipleri bilgilendirmek için neredeyse otomatize edilmiş bir bilgi akışı sisteminizin olduğunu. Ekibin ihtiyaçlarına göre hangi araçlar hangi şekillerde kullanılabilir, diğer ekipler yeni özellikler konusunda nasıl onboard edilebilir ve benzeri destek noktaları da ProdOps’un ilgilendiği bazı örnek konular oluyor.

 • Birilerinin süreçler üzerine dedike çalışıyor olması: ProdOps ekibinin ilgilendiği bir başka konu da süreçleri tanımlamak, iyileşme noktalarını bulmak ve iterasyonlarla iyileştirmeler yaparak yaşayan bir yapı olmasını sağlamak. Bunları yeni gelen ekip üyelerine anlatmak ve işleyişe dahil olmalarını hızlandırmak da yine sorumluluklarından biri. Bu sayede tüm ekip aynı dili konuşabiliyor, aynı yöntemlerle benchmark yapıyor ya da aynı şablonlarla çıktılarını sunuyor. Organizasyon büyüdükçe, ekip kalabalıklaştıkça ve süreçler eskisi kadar verimli olmamaya başladıkça da bu sistemi devamlı gözleyen ve gerekli adımları atan birilerinin olması büyük kolaylık oluyor.

3. Yararlı kaynaklar

 • The rise of Product OpsLink – Pendo’dan ProdOps rolünün sorumlulukları, etki alanı ve organizasyona ne gibi katkıları olduğuna dair bir e-kitap.

 • Product Operations 101Link – Shopify ProdOps ekibinin bir üyesi, Shopify’da bu rolün ne yaptığını ve bu alana nasıl giriş yapılabileceğini anlatıyor.

 • Do you need Product Operations?!Link – Pendo, InVision, Simplifeye gibi organizasyonlarda ProdOps’çuların yaptıklarını özetleyen bir blog.

 • Team Ops and Product Ops: The Perfect DesignOps Pair Link – Salesforce Design ekibinden, DesignOps rolünü nasıl Team Ops ve Product Ops olarak ikiye böldüklerini ve birlikte nasıl çalıştıklarını anlatan bir blog.

Üretim Bandı Podcast 🎙

 • Batuhan Apaydın ile Startuplar için Pazarlama, İçerik ve Distribution – Buradan dinleyin

 • Akar Şümşet ve Aslı Sevinç Daver ile ATÖLYE nasıl üretiyor? – Buradan dinleyin

 • Burak Boğaçhan Doğan ile Shopside’in Serüveni – Buradan dinleyin

İş İlanları

Tüm aktif ilanları görmek, ilk elden ilanı paylaşan üyelerimize ulaşmak ya da yeni bir ilan paylaşmak için Slack grubumuza katılın!


Bu sayılık bu kadar!

Bizi seveceğini düşündüğünüz birileri varsa, aşağıdaki butonu kullanarak haberdar edebilirsiniz:

Share Üretim Bandı Bülten

Bültenler
Bültene hoş geldin 👋 Geçen sayıda “Özellik/ürün uyumu”na yaptığımız girişten sonra serinin ikinci bölümündeyiz: Uyumun sağlanamadığını anlamaya yönelik…...
Bültene hoş geldin 👋 Bu sayıda yine mini bir seriye başladık: “Özellik/ürün uyumu”. Hakkının üç sayı olduğunu düşündüğüm…...
Bültene hoş geldin 👋 Bu sayıda mini serimizin son bölümündeyiz: “Bilgiyi arama davranışları”nı bir sürelik noktalıyoruz. İlk sayıda…...