📣 🎉 Üretim Bandı & Brick Institute Ürün Yönetimi Raporu 2023 için veri topluyoruz. RAPORLAR menüsünden katkıda bulunabilirsiniz! 📣 🎉

Bağlantı Kopyalandı!

Bülten #10: Ürün Konseyi (Product Council)

Bültene hoş geldin 👋

Bu sayıda “Product council” kavramını “Ürün konseyi” olarak Türkçeleştirip, çıkış noktasını, ne zaman uygulanabileceğini, oluşturabileceği dezavantajları ve başarılı örneklerini irdeledik.

İyi internetler,
Burcu

Hatırlatma: Üretim Bandı Slack! 🎉

Slack’te her geçen gün daha aktifiz: Podcast bölümlerini ilk elden Slack’ten duyuruyoruz, üyelerimiz de ilk elden iş ilanlarını buradan paylaşıyor. Birçok konuda sorular sorup cevaplar alabildiğimiz bir platform olma yolundayız, soruların veya bildiğin konularda topluluğa katkı sağlayabilecek cevapların için bekliyoruz:

Slack Grubumuza Katıl


Product Council / Ürün Konseyi

Nedir? Neye yarar?

Organizasyonlar büyüdükçe izlenen mevcut yöntemler, süreçler ya da karar alma mekanizmaları çalışmaz ya da yetersiz hale geliyor ve düzenli olarak yenilenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Tüm bunlar olurken ortaya çıkarılan ürünün kalitesini başlangıçtaki o küçük yapıda olduğu gibi belirli bir düzeyde tutabilmek de bir o kadar emek istiyor, çünkü her yeni ekip üyesinin işleyişe ve ürün geliştirme prensiplerine adapte olması hem kurucu ekibin, hem de yenilerin vaktini alıyor. Büyüme sürdükçe karar alma sürecinde bulunan kişilerin sayısı gittikçe artıyor, bu sayı arttıkça vakitlice ve transparan bir şekilde ilerlemek zorlaşmaya başlıyor. Özellikle dikey hiyerarşik bir düzen içinde karar alınan organizasyonlarda bu süreç her bir üstün dahil olmasıyla uzuyor da uzuyor.

Bu problem üzerine fikir yürüten Marty Cagan, 2007 yılında yazdığı bir yazıyla “Product Council” kavramını ortaya atıyor: Ürünün uzun süredir ürünü geliştiren kurucu ekibin oluşturduğu prensiplere, bilgi ve deneyim havuzuna olan erişimini kaybetmemesi için, karar alma mekanizmalarını bu kişilerin yönlendirmelerini kapsar şekilde ölçeklendirmek. Cagan bunun için iş stratejilerini alıp, ürün stratejilerine dönüştürecek bir ürün konseyinin oluşturulmasını ve bu konseyin ürün yönetimi ekibinin liderliğinde periyodik olarak buluşarak ürüne gözetmenlik yapıp, yol göstermesini öneriyor. Bu konseyin organizasyondaki her bir fonksiyonu temsil eden birer kişiyi içermesini de öneriyor Cagan, ancak çok kalabalık da olmamalı, dikkat edilecek şey konseyin tüm ekip üyelerinin fikirlerini sunabileceği, transparan bir kültüre hizmet ettiğinden emin olmak.

Olası dezavantajlar

  • Bu konseyin amacı ürünü tasarlayıp ortaya çıkarmak değil, karar alma süreçlerinin önemli adımlarında rehberlik etmek. Ekibin eski üyelerinin karar alma süreçlerinin her adımında bulunuşu çok yakından idare etmeye (micromanagement) yol açabilir, bu da diğer ekip üyelerinin yaratıcılığına ket vurabilir.

  • Bu konsey hali hazırda otonom çalışan, çapraz-fonksiyonel (cross-functional) ürün ekiplerini yavaşlatacak ekstra bir karar alma katmanı yaratabilir.

Konseyin oluşturulmasıyla beraber konsey-ekip arası iletişimin karşılıklı ve düzenli aktığı bir kanal oluşturmak ve bu kanal aracılığıyla önemli kararların konseyden gelen geri bildirimler yardımıyla alınması, yukarıdaki örneklerden kaçınmaya yardımcı olabilecek olası bir çözüm.

Aklınıza gelen olası dezavantajlar ya da önleyiciler oldu mu? Lütfen Slack grubumuz üzerinden paylaşın, üzerine birlikte fikir yürütelim.

Başarılı örnekler

Pixar bu konsepti “Braintrust” ismini verdikleri, organizasyon içinde organik olarak gelişen bir konseyle denemiş ve başarılı olmuş. Özellikle yaratıcılığın ön planda olduğu bir organizasyon oldukları için, bu ihtiyaca eğilme sebepleri de ekipteki farklı sesleri duymak ve bu sesleri Pixar’ın ruhuyla harmanlayıp hayata geçirmek olmuş.

Pixar’da bu konsey karar alma mekanizmalarında karar verici olarak değil, geri bildirim verici olarak bulunuyor, yani projede çalışan ekibin konseydeki kişilerin görüşlerine göre hareket etme yükümlülüğü yok. Projenin lideri bu görüşleri alıp, üzerine düşünüp, sonunda kendi kararını veriyor.

Braintrust’la ilgili bir başka yazıyı da şurada bulabilirsiniz.

Divvy’de VP of Product and Engineering rolünde çalışan Tyler Hogge de benzeri bir yaklaşım öneriyor: Yönetim kurulu ve CEO’nun bu kurulu yönetmesi gibi, ürün yönetimi ekibi liderliğinde bir ürün konseyi kurmak ve ürün yönetimi ekibi kullanıcı ihtiyaçlarından ve içgörülerinden, bunlara üretilebilecek olası çözümlerden bahsederken konseyin bu fikirlere olan yorumlarını paylaşması.

Daha başka kaynaklar

  • Ürün konseyi’ni oluşturmak için yardımcı olabilecek, adım adım bir rehber: Okuyun

  • Uservoice’tan kendi deneyimlerini anlatan bir blog: Okuyun

  • Pixar kurucularından Ed Catmull ve karar almayı olabildiğince ekibe bırakan ve hataları kucaklayan yaklaşımı: Okuyun/Dinleyin


Bizden

Üretim Bandı Podcast 🎙

İş İlanları

Yeniler 🆕

Geçen sayıdan bu yana gelen ilanlar aşağıdaki gibi, tüm aktif ilanları görmek, ilk elden ilanı paylaşan üyelerimize ulaşmak ya da yeni bir ilan paylaşmak için Slack grubumuza katılın!

Geçen Sayıdan 🔙


Bu sayılık bu kadar!

Bizi seveceğini düşündüğünüz birileri varsa, aşağıdaki butonu kullanarak haberdar edebilirsiniz:

Share Üretim Bandı Bülten

Bültenler
Bültene hoş geldin 👋 Geçen sayıda “Özellik/ürün uyumu”na yaptığımız girişten sonra serinin ikinci bölümündeyiz: Uyumun sağlanamadığını anlamaya yönelik…...
Bültene hoş geldin 👋 Bu sayıda yine mini bir seriye başladık: “Özellik/ürün uyumu”. Hakkının üç sayı olduğunu düşündüğüm…...
Bültene hoş geldin 👋 Bu sayıda mini serimizin son bölümündeyiz: “Bilgiyi arama davranışları”nı bir sürelik noktalıyoruz. İlk sayıda…...